Tradycyjne świąteczne dania ze świata

Świąteczna uczta w każdym kraju trochę się różni. Co się jada w Święta Bożego Narodzenia na świecie?

Szwecja

W Szwecji tradycyjną potrawą jest rodzaj puddingu z ryżu i mleka z cynamonem i migdałami, a także różne gatunki ryb. Dorośli raczą się grzanym winem z miodem i bakaliami, które nazywa się Glögg.

Francja

Chyba najbardziej znaną tradycyjną potrawą, a właściwie deserem jest Bûche de Noël, czyli ciasto w kształcie pnia drzewa. Jest to rodzaj rolady z ciasta biszkoptowego, przekładanej kremem np. kawowym lub czekoladowym. Pięknie się prezentuje na świątecznym stole ozdobione miniaturowymi cukrowymi figurkami choinek, leśnych grzybów czy bałwanków.

Dania

W Danii tradycyjnym wigilijnym daniem jest pieczona gęś z jabłkami. Podaje się też słodki pudding ryżowy z cynamonem nazywany ris a la mande, bo w środku ma ukryty migdał, a ten, kto go znajdzie otrzymuje upominek, a poza tym będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

Węgry

Na Węgrzech tradycyjnym daniem jest gulasz z dzika, a także zupa rybna. Wszystko oczywiście mocno przyprawione ostrą papryką. Na deser Węgrzy zajadają się struclą z makiem.

Finlandia

W Finlandii Wigilię spędza się w… saunie 🙂 A wczesnym wieczorem, koło godziny 17/18 wszyscy siadają do kolacji – podaje się wtedy pieczoną szynkę i zapiekankę z warzyw np. z brukwi lub marchwi, popularna jest też sałatka z buraków.

Anglia

W Anglii tradycyjnie je się indyka – nadziewa się go przeróżnymi farszami np. jadalnymi kasztanami, pieczonymi ziemniakami lub cebulą albo pietruszką. Gwiazdą uroczystej kolacji jest świąteczny pudding z rodzynkami i brandy – w każdym domu przyrządza się go trochę inaczej.

A co się pije do wigilijnej uczty? W Polsce i na Ukrainie podaje się tradycyjny kompot z suszonych śliwek i jabłek. Zawsze dobrym wyborem będzie sok owocowy 100% lub soki warzywne (koniecznie z zielonych warzyw), które wspomagają trawienie.