Szklanka soku każdego dnia

Spożycie soków w większości europejskich krajów jest wciąż na dość niskim poziomie. WHO zaleca spożycie minimum 400 g owoców i warzyw dziennie, najlepiej w 5 porcjach. Warto pamiętać, że szklanka (200 ml) soku 100% może stanowić jedną z zalecanych porcji – czyli pijąc jedną zalecaną szklankę soku dziennie, każda osoba wypijałaby 73 l soku rocznie!

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Najwięcej soków 100% piją Niemcy, Szwedzi, Norwedzy oraz Finowie, a najmniej m.in. Rumuni, Słowacy, Czesi oraz Litwini1. Eksperci ds. żywienia i lekarze jako powód wskazują brak zaufania do tych produktów oraz nieświadomość konsumentów, jak istotne witaminy i składniki odżywcze zawierają.

Czym jest sok?

Sok to w pełni naturalny produkt, który otrzymuje się wyłącznie ze zdrowych, dojrzałych, świeżych lub przechowywanych w odpowiednich warunkach owoców i warzyw. Producenci podczas procesu pozyskiwania soków dbają, aby ich jakość i skład były porównywalne do jakości soku otrzymanego bezpośrednio z owoców lub warzyw.
Jak pozyskuje się soki?
Soki otrzymuje się za pomocą tłoczenia soku z miazgi lub mechanicznego przetarcia owoców i warzyw. Zgodnie z dyrektywą UE z 2012 r. zabronione jest dodawanie do nich barwników, substancji konserwujących, sztucznych aromatów oraz cukrów i substancji słodzących (w przypadku soków owocowych)2.

Rodzaje soków

Na rynku dostępne są różne soki:

  • soki 100% np. sok 100% z jabłek czy pomarańczy
  • soki z dopuszczonymi prawem dodatkami, np. witaminą C, solami mineralnymi, a w sokach warzywnych i owocowo-warzywnych solą i przyprawami – np. sok pomidorowy
  • soki przecierowe, które charakteryzuje konsystencja, są bardziej treściwe, bo otrzymuje się je przez przetarcie całych lub obranych owoców lub warzyw
  • soki klarowane są pozbawione części nierozpuszczalnych oraz zmętnień tworzonych przez substancje pektynowe i polifenole, dzięki nowoczesnym wirówkom i filtrom
  • soki mętne – przy ich produkcji pomija się proces klarowania i filtracji, zawierają więc naturalne zmętnienia – np. mętne soki jabłkowe, soki z owoców cytrusowych

Sok z soku zagęszczonego

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Wśród wielu osób panuje błędne przeświadczenie, że sok z soku zagęszczonego jest gorszy lub zawiera sztuczne dodatki. Soki odtworzone z soku lub przecieru zagęszczonego uzyskuje się poprzez dodanie do nich takiej samej ilości dobrej jakościowo wody, która wcześniej została usunięta oraz ewentualne dodanie aromatu z takiego samego rodzaju owoców lub warzyw. Odparowanie wody zmniejsza koszty i ułatwia transport.
Wokół soków narosło przez lata wiele mitów. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat wartości odżywczych, sposobów produkcji i rodzajów soków. W naszym codziennym jadłospisie powinno się znaleźć miejsce na szklankę soku 100% każdego dnia. Smacznego!

1) Raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Państwowy Instytut Badawczy, 2015
2) Dyrektywa parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 r. odnosząca się do soków owocowych