Soki – jakie informacje znajdziesz na etykiecie?

Produkcja soków, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, objęta jest ścisłymi regulacjami. Wielu konsumentów wciąż o tym nie wie i nie ma zaufania do tych produktów. Warto czytać etykiety, by mieć pewność, że produkt, który wybraliśmy, spełnia nasze wymagania i oczekiwania!

Czego szukać na etykiecie?

soki–jakie-informacje-znajdziesz-na-etykiecie?

Etykietą nazywamy wszystko to, co jest nadrukowane lub dołączone do opakowania żywności, którą kupujemy. Te na sokach zawierają nie tylko ogólny opis, np. „sok pomarańczowy”, ale także szczegółowy wykaz składników: rodzaje i ilość użytych owoców (w kolejności od największego do najmniejszego udziału), datę ważności, sposób przechowywania, a także wartość odżywczą produktu. Producenci muszą też określać wszelkie dodatki, np. witaminy, sole mineralne.

Pamiętaj, że sok 100% to owoc w płynie!

Gdy na etykiecie znajduje się informacja „sok 100%”, oznacza to, że sok został otrzymany bezpośrednio z owoców lub z soku zagęszczonego poprzez przywrócenie do niego tej samej ilości wody, która wcześniej została usunięta.

Na opakowaniach soków na próżno szukać takich informacji jak: „nie zawiera konserwantów”, „nie zawiera dodatku cukrów” czy też „nie zawiera sztucznych barwników”. Przyczyna jest bardzo prosta – zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej1, do soku nie można dodawać tych substancji, więc podanie takiej informacji sugerowałoby, że inne soki taki dodatek posiadają, co nie jest prawdą.

Pokutuje opinia, że soki to produkty zawierające dużo cukrów, a przez to niekorzystne dla organizmu i kaloryczne, co jest nieprawdą. Wszystkie cukry zawarte w sokach są pochodzenia naturalnego. Soki zawierają praktycznie taką samą ilość cukrów, witamin i składników mineralnych jak owoce lub warzywa, z których zostały wyprodukowane. Zgodnie z zaleceniami ekspertów picie jednej porcji soków dziennie (200 ml dla osoby dorosłej), nie wpływa na wzrost masy ciała, natomiast dostarcza wielu cennych składników. Soki – zarówno owocowe, jak i warzywne – to bogactwo witamin, mikro- i makroelementów, substancji odżywczych oraz substancji biologicznie aktywnych oraz źródło antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia.
Stąd też nie bez przyczyny zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia szklanką soku możemy zastąpić jedną z pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw.

soki–jakie-informacje-znajdziesz-na-etykiecie?

1) Dyrektywa parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 r. odnosząca się do soków owocowych