Prawidłowe nawyki żywieniowe ważne dla przyszłości dzieci

Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie, a dzieci w naturalny sposób wzorują się na rodzicach. Istnieją naukowe dowody, że ludzie, którzy jedli dużo owoców i warzyw jako dzieci mają lepsze nawyki żywieniowe w dorosłym życiu1.

Większość Europejczyków wciąż nie spożywa rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia 400 g warzyw i owoców dziennie2. Warzywa i owoce są niezbędnymi komponentami właściwej diety oraz ważnym źródłem witamin, minerałów i substancji odżywczych.

Badania wykazują, że ich regularne spożywanie jest jednym z istotnych czynników chroniących przed chorobami np. dietozależnymi, takimi jak otyłość. Istnieje też związek między wyższym spożyciem warzyw i owoców a zmniejszonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, udaru, dotyczy to także niektórych nowotworów, głównie przewodu pokarmowego3. Choć ta wiedza jest coraz popularniejsza, to popełniamy dużo błędów w kuchni. Należą do nich m.in. pomijanie śniadań, mało różnorodnie skomponowane posiłki, niechęć do spożywania warzyw na surowo oraz niska świadomość na temat produktów z kategorii soków i musów. Wszystko to razem powoduje, że w naszej diecie warzywa i owoce nadal nie stanowią podstawy posiłku.

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Wartościowe śniadanie daje energię na cały poranek i pierwszą połowę dnia. Produkty zbożowe, nabiał, warzywa i szklanka soku pomarańczowego dostarczą niezbędnych witamin, energii i składników odżywczych. Według badań na zlecenie WHO, dzieci, które nie jedzą śniadań, mają kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Pomijanie śniadania powoduje też, że w drugiej połowie dnia chętniej sięgają po słodkie przekąski, które mają małą wartość odżywczą4.

Warzywa i owoce bez nudy

Przygotowuj warzywa na różne sposoby: mogą być surowe (w postaci surówki z łyżką majonezu lub w wersji lżejszej – jogurtu naturalnego, jako przekąska np. marchew w postaci zgrabnych słupków), gotowane i duszone, lub gotowane na parze, co jest zdecydowanie korzystną formą obróbki termicznej. Owoce są konsumowane znacznie częściej, warto jednak pamiętać, że powinniśmy spożywać 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw dziennie oraz sięgać po różnorodne, najlepiej te dostępne sezonowo.

Sok i mus

Już od najmłodszych lat powinniśmy zapoznawać dzieci ze smakiem warzyw oraz owoców i tutaj pomocne będą soki i musy – łatwa i wygodna forma podania, przyjemna konsystencja i wiele smaków to gwarancja, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Wartość odżywcza soku jest zbliżona do świeżych warzyw i owoców, a restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej gwarantują, że w sokach owocowych nie znajdziemy dodanych cukrów i sztucznych barwników, konserwantów i aromatów5. Co więcej, szklanka soku dziennie może z powodzeniem zastąpić jedną z 5 porcji warzyw lub owoców.

prawidlowe-nawyki-zywieniowe-wazne-dla-przyszlosci dzieci

Z kolei mus to produkt wciąż mało popularny na wielu rynkach, a to wielka szkoda, bo zawiera ważny błonnik i stanowi wartościową przekąskę, która dostarcza niezbędnej energii na aktywny dzień w szkole czy pracy.

Wspólne posiłki

Bardzo ważne są wspólne posiłki w spokojnej atmosferze – w dzisiejszym świecie mamy mało czasu na celebrowanie posiłków, a jedzenie w pośpiechu powoduje, że nie przywiązujemy uwagi do tego, co i przede wszystkim, ile jemy. Podczas wspólnego obiadu czy kolacji wyłączcie telewizor i odłóżcie smartfony.

Największy wpływ na kształtowanie się dobrych przyzwyczajeń żywieniowych mają rodzice – dlatego warto zadbać, aby dziecko od najmłodszych lat poznawało smak warzyw i owoców, a także ich przetworów, do których należą soki i musy. Konsekwentna ścieżka edukacji i dobre wzorce zagwarantują, że kolejne pokolenie będzie miało dobry start w przyszłość.

prawidlowe-nawyki-zywieniowe-wazne-dla-przyszlosci dzieci

1) Fruit and vegetable intake in the Czech child population Marie Jakubikova, Marcela Dofkova and Jiri Ruprich* Department of Food Safety and Nutrition, NIPH – National Institute of Public Health in Prague, Palacke´ho 3a, Brno 61242, Czech Republic, 2011
2) World Health Organization (2003) Diet, Nutrition and the Prevention of Chronic Diseases. Joint WHO/FAO Expert Consultation. WHO Technical Report Series no. 916. Geneva: WHO
3) Fruit and vegetable intake in the Czech child population Marie Jakubikova, Marcela Dofkova and Jiri Ruprich* Department of Food Safety and Nutrition, NIPH – National Institute of Public Health in Prague, Palacke´ho 3a, Brno 61242, Czech Republic, 2011
4) http://www.breakfastisbest.eu/benefits.html
5) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych