Zimą nie rezygnuj z warzyw i owoców

Kto tęskni za kolorowymi straganami uginającymi się od dojrzałych warzyw i owoców – ręka w górę. Tak właśnie myślałam! Niestety musimy obejść się smakiem i cierpliwie czekać na pierwsze wiosenne nowalijki. Zimą niedobory witamin dają się nam we znaki, zwłaszcza w niektórych krajach, w których trwa ona długo i gdzie ma się do czynienia z bardzo niskimi temperaturami. Zimową porą postaw na warzywa korzeniowe, np. marchew, buraka, seler, warzywa kapustne, np. brukselkę, jarmuż, kapustę białą i czerwoną, cebulowe, takie jak czosnek, por i oczywiście cebula.

zima-nie-rezygnuj-z-warzyw-i-owocow

Nie zapominaj o wartościowych strączkach, np. fasoli (moja ulubiona to odmiana Piękny Jaś), cieciorce, soczewicy. Sposobem na uzupełnienie niedoborów witamin i składników odżywczych jest wprowadzenie do codziennej diety produktów warzywno-owocowych, takich jak soki i musy 100%. Smak zimowego pomidora, który przyjechał do nas z Hiszpanii w niczym nie przypomina wspaniałego smaku malinówki w pełni sezonu.

Kiedy tęsknisz za tym smakiem, sięgnij po sok pomidorowy – od lat wiadomo, że przetworzone pomidory zawierają więcej likopenu, niż świeże. To wspaniały antyoksydant, który zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

zima-nie-rezygnuj-z-warzyw-i-owocow

Przepis na zdrowy koktajl na bazie soku pomidorowego

– 1 szklanka soku pomidorowego z kartonu lub butelki
– 2 gałązki selera naciowego
– Sok z połówki cytryny

Zmiksuj wszystkie składniki w blenderze, możesz też dodać płaską łyżkę otrębów owsianych, aby koktajl był bardziej sycący.

zima-nie-rezygnuj-z-warzyw-i-owocow