Nie marnuj warzyw i owoców

W Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności, z czego 2 miliony ton wyrzucają sami konsumenci1. Powodów jest kilka, m.in.: jedzenie się przeterminowało, było źle przechowywane, porcja obiadu okazała się za duża. Szczególnie dużo jedzenia marnuje się z okazji różnych świąt. Wyrzucamy najczęściej pieczywo i wędliny, a także nabiał, ponieważ te produkty łatwo się psują. Wiele warzyw i owoców także ląduje w koszu. A przecież wystarczy podejść do zakupów i jedzenia rozsądnie. Zawsze rób listę niezbędnych produktów i nie daj się skusić promocjom.

Mrożenie to świetny sposób na przechowywanie warzyw i owoców – zwłaszcza letnie owoce są pełne smaku i witamin i, mrożąc truskawki czy porzeczki, możemy zimą upiec pyszne ciasto lub ugotować aromatyczny kompot.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Kupując warzywa i owoce wybieraj zdrowe okazy, bez uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj, że każda półka w lodówce jest przeznaczona na inne produkty i np. owoce i warzywa przechowujemy na najniższej półce w lodówce, ale osobno! Dno pojemników wyłóż papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wilgoci, nie myj i nie obieraj owoców i warzyw, które zostawiasz na później – w ten sposób szybciej się psują.

Jeśli w twojej rodzinie jest problem ze zjadaniem warzyw i owoców na bieżąco i dużą część z nich wyrzucasz, to pamiętaj, że sok lub mus to produkty, które mają właściwości odżywcze i smakowe najbliższe świeżym owocom i warzywom. Co więcej, dzięki procesowi pasteryzacji mają długą datę przydatności do spożycia.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Bez wyrzutów sumienia podaj swojemu dziecku szklankę soku 100% lub saszetkę musu np. marchwiowo-jabłkowego – są zdrowe i bezpieczne, a najlepsze jest to, że nie zawierają dodanych cukrów i sztucznych dodatków ani konserwantów!

1) Badanie Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności.