Ciekawe owoce i warzywa ze świata

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Fioletowe ziemniaki i czarna marchew, stożkowaty kalafior romanesco, durian nazywany królem owoców – świat jest pełen niesamowitych warzyw i owoców, których nie spotkamy w osiedlowym sklepiku. Czy znasz poniższe?

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Kalafior romanesco – ufoludek na talerzu
Pochodzi z Włoch, w Polsce częściej spotykany w postaci mrożonej niż świeżej. Ma piękny zielony kolor, przypomina brokuł, ale ma stożkowate różyczki. Przyrządzaj jak brokuł lub kalafior: na parze, z wody, a także jako dodatek do innych warzyw i np. makaronów, ryżu.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Czarna marchew – ten kolor!
To najstarsza odmiana marchwi, bardzo bogata w witaminy i składniki mineralne. Jej intensywny kolor sprawia, że mocno farbuje ręce, naczynia, deski do krojenia i z tego powodu jest mniej popularna niż pomarańczowa odmiana oraz jest wykorzystywana do barwienia deserów czy lodów. Smakiem nie różni się od zwykłej marchwi.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Durian – król owoców
Durian to popularny w Azji i Indonezji owoc. Jest bardzo smaczny, bardzo drogi i bardzo… śmierdzący. W regulaminach hoteli znajdziesz informację, że zabronione jest wnoszenie durianów, a tym bardziej ich spożywanie w pokojach. Popularne są lody z tego owocu.

Próbując egzotycznych owoców o niezwykłych kształtach i smakach nie zapominaj, że zgodnie z opiniami dietetyków najzdrowsze i najlepsze dla naszego organizmu jest to, co wyhodowane blisko (wiele owoców i warzyw ulega uszkodzeniom lub zepsuciu w trakcie transportu), zgodnie z porą roku. Dbając o racjonalną dietę warto wybierać lokalne warzywa i owoce.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Ciekawostka: z badań wynika, że Polacy najbardziej lubią jabłka: świeże, ale także w formie soku1, a z warzyw pomidora2. Jedną z rekomendowanych 5 porcji warzyw i owoców dziennie może zastąpić właśnie szklanka soku jabłkowego 100% lub pomidorowego. A może wolisz inny smak soku?

1) Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu
i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet.
2) http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jemy-coraz-wiecej-warzyw-i-owocow-najpopularniejsze-pomidor-i-jablko-infografika.