Świąteczne smaki

Choinka ubrana, zapach świątecznych przysmaków roznosi się po całym domu, a z radia dobiegają świąteczne piosenki. Już wkrótce będzie można zasiąść do wigilijnej kolacji. Święta to czas, kiedy pozwalamy sobie na więcej i słusznie, ale pamiętajmy, żeby nie odchorowywać tych kilku dni ucztowania. Dwanaście potraw potrafi zawrócić w głowie. Mało kto umie się oprzeć łakomstwu, gdy na stół wjeżdża karp w galarecie, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, a na deser makowiec, sernik i słodkie choinkowe słodycze, potem sałatki i wędliny.

swiateczne-smaki

A czy na Twoim wigilijnym stole goszczą warzywa i owoce? Co prawda, zimą mamy ograniczony wybór, ale nie zaniedbuj zalecenia WHO, które mówi, że powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie. W oczekiwaniu na tradycyjną wigilijną kolację i podczas ubierania choinki możesz chrupać z dziećmi warzywne przekąski np. marchew czy soczystą kalarepę pokrojone w słupki, a z owoców ćwiartki słodkich zimowych jabłek albo cząstki pomarańczy.

swiateczne-smaki

Do samej kolacji podaj wybór warzyw na ciepło: duszone lub gotowane na parze, może być to jarmuż, brukselka, ziemniaki z ziołami. A co do picia? Oprócz tradycyjnego kompotu z suszonych śliwek postaw na stole dzbanek ulubionego soku owocowego 100%. Soki owocowe i warzywno-owocowe to moc witamin (m.in. witaminy C i A) i składników odżywczych. Smacznych świąt!

swiateczne-smaki