Smaczna zima

Pierwsze chłodne dni za nami. Jesienna obfitość warzyw i owoców dobiegła końca. I co tu teraz jeść? Eksperci od żywienia mówią, że najlepiej to, co sezonowe i dostępne w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Na pewno zdarzyło Ci się z tęsknoty za latem kupić w środku zimy pomidory lub truskawki. Niestety nie miały obiecanego zapachu ani smaku. Dlatego zimą postaw na swojskie jabłka, gruszki, a z warzyw kapustne, których u nas dostatek (m.in. brukselka, jarmuż, kapusta biała i czerwona), poza tym marchew, buraki, brokuły, pietruszkę – korzeń i bogatą w witaminę C natkę.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Świeże warzywa i owoce to nie wszystko. Zimą powinniśmy spożywać potrawy rozgrzewające i produkty wzmacniające odporność. Do tych ostatnich należą np. kiszona kapusta i ogórki, świeży czosnek, cebula, imbir – sięgaj po nie nie tylko wtedy, gdy czujesz, że dopada Cię przeziębienie.

Przez cały rok dostępne są dobrej jakości cytrusy i banany – urozmaicaj nimi swoją dietę. Pamiętaj też, że soki 100% i musy to świetna alternatywa dla świeżych warzyw i owoców. Produkowane są z owoców i warzyw zbieranych w szczycie sezonu, wtedy gdy posiadają najwięcej cennych właściwości. Zachowują właściwości smakowe niemal identyczne ze świeżymi produktami, a proces pasteryzacji gwarantuje ich wysoką jakość i minimalną utratę witamin i składników odżywczych.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Czekając na wiosnę i lato nie zaniedbuj swojej diety – wypij szklankę soku pomidorowego np. z dodatkiem soli morskiej lub ziół albo sięgnij po mus truskawka-jabłko-banan, oczywiście 100%!