Warzywa i owoce oraz soki i musy w codziennej diecie

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w ponad połowie krajów UE konsumpcja warzyw i owoców jest niższa niż zalecana dawka 400 g dziennie, a w 1/3 krajów średnie spożycie wynosi mniej niż 300 g dziennie1. A przecież warzywa mogą być zarówno przekąską, jak i posiłkiem właściwym, natomiast dodatek soku 100% lub musu pomoże lepiej zrealizować zalecenie WHO.

Według danych FAO podaż warzyw w Europie wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad, ale wciąż niedostatecznie. W Europie Północnej spożycie warzyw jest niższe niż w Europie Południowej, np. w Finlandii średnia podaż wynosi 195 g na osobę dziennie, co odpowiada 71 kg na osobę rocznie, podczas gdy Grecja ma średnią podaż 756 g na osobę dziennie (276 kg na osobę rocznie)2.

Owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin i minerałów, błonnika, substancji odżywczych i korzystnych dla naszego zdrowia steroli roślinnych, flawonoidów i przeciwutleniaczy3. Dlatego ich spożywanie jest podstawą zbilansowanej diety, a także ważnym elementem profilaktyki chorób. Warzywa w postaci surowej, gotowane np. na parze czy duszone powinny gościć na naszych stołach podczas każdego posiłku.

Brak czasu czy dostępu do świeżych warzyw i owoców nie stanowią już problemu, bo jedną z zalecanych dziennych porcji może być szklana soku 100% lub mus. Te łatwo dostępne, gotowe produkty, mają wartości odżywcze i organoleptyczne (smak, zapach) podobne do warzyw i owoców, z których zostały wyprodukowane. Dodatkowo wybierając sok czy mus możemy czuć się bezpieczni, bo muszą one spełniać bardzo restrykcyjne warunki. A zatem nie znajdziemy w nich dodatku cukrów (prócz tych zawartych naturalnie w warzywach i owocach), sztucznych barwników czy konserwantów.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Pięć porcji warzyw i owoców lub soku to zasada, którą warto wprowadzić do swojego codziennego życia – w końcu to, co jemy wpływa na to, jak się czujemy i wyglądamy.

1) AIJN European Fruit Juice Association 2016 Liquid Fruit Market Report
2) http://www.eufic.org/article/en/expid/Fruit-vegetable-consumption-Europe/
3) WHO: Increasing fruit and vegetable consumption to reduce the risk of noncommunicable diseases http://www.who.int/elena/titles/fruit_vegetables_ncds/en/