Dobre nawyki żywieniowe jako inwestycja w przyszłość dzieci

Eksperci od lat biją na alarm: jemy zbyt mało warzyw i owoców, co może szkodliwie wpłynąć na stan naszego organizmu i prowadzić do wielu chorób. W przypadku dzieci to właśnie rodzice kreują wzorce zachowań, także te związane z dietą. Edukacja od najmłodszych lat i oswajanie dziecka ze smakami warzyw i owoców sprawi, że w starszym wieku będą dokonywać dobrych wyborów żywieniowych.

Niskie spożycie warzyw i owoców wśród dzieci budzi niepokój, bo w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu potrzebują składników odżywczych i witamin, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego w ostatnich latach powstało wiele inicjatyw propagujących program 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Ale to rodzice w łatwy sposób mogą przekazać dziecku dobre wzorce dotyczące odżywiania.

Razem raźniej

Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków. Już na etapie zakupów może wybierać warzywa i owoce, które zainteresują je kolorem, fakturą.

Daj wybór

Wspólnie dokonujcie wyboru, co dziecko dziś zje. Negocjuj i jeśli wybiera mało wartościowy posiłek, zaproponuj mu szklankę soku 100% lub porcję musu w ramach uzupełnienia brakujących składników odżywczych.

Podsuwaj odżywcze przekąski

Pakując II śniadanie dla swojego dziecka nie zapomnij o świeżym owocu, butelce soku lub musie warzywno-owocowym. Tego typu przekąski są łatwe do zjedzenia w szkole czy plenerze, a dostarczają niezbędnych wartości odżywczych i energii.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Nie bój się produktów gotowych

Soki owocowe, wbrew powszechnej opinii, nie są sztucznie dosładzane, ponieważ zabraniają tego przepisy Unii Europejskiej1. Zawierają tylko cukry naturalnie występujące w owocach, z których powstały. Na etykietach soków znajdziemy spis użytych owoców, w porządku malejącym pod względem ilości zawartych soków owocowych lub przecierów, dzięki czemu dokładnie wiemy, co spożywamy. Soki nie zawierają również żadnych sztucznych substancji – konserwantów czy barwników.Podobnie jest z musami – to produkty na bazie przecierów z warzyw i owoców, wartościowe z uwagi na zawartość błonnika. 100% soki, a także musy, pozwalają dzieciom poznawać i przyzwyczajać się do smaku owoców i warzyw, co w efekcie prowadzi do wytworzenia się u nich właściwych nawyków żywieniowych.

1) DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/12/UE z dnia 19 kwietnia 2012 r. zmieniająca dyrektywę Rady 2001/112/WE odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów
przeznaczonych do spożycia przez ludzi
http://www.kups.org.pl/index/?id=218a0aefd1d1a4be65601cc6ddc1520e