5 porcji warzyw i owoców – to proste!

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dziennie spożycie warzyw i owoców powinno wynosić co najmniej 400 g, najlepiej podzielonych na 5 równych porcji1. Wydaje się, że to dużo, a jak trudno czasem zrealizować ten plan wiedzą osoby zapracowane, a także rodzice niejadków. Świeże, dobrej jakości warzywa i owoce czasem są trudno dostępne – w takich sytuacjach warto włączyć do codziennej diety soki i musy, które są ich naturalnymi przetworami.

Warzywa i owoce są podstawą zbilansowanej diety, bo dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, makro- i mikroelementów. Jedna porcja warzyw i owoców to od 80 g do 100 g, czyli tyle, ile mieści się w dłoni. Przygotowując posiłki w domu i II śniadanie dla swojej pociechy należy pamiętać, aby warzywa były w nim zawsze obecne. Z uwagi na trudność w przechowywaniu warzyw i owoców powinno się kupować małe ich ilości, ale na bieżąco. Wybierając produkty sezonowe mamy pewność, że mają maksimum wartości odżywczych i walorów smakowych.

Gdy dostępność świeżych warzyw i owoców jest niska, sięgajmy po takie produkty, jak soki i musy. Dodatek soku 100% do śniadania to dobry pomysł na rozpoczęcie dnia. Zwłaszcza że szklanka soku (200 ml) z powodzeniem może zastąpić jedną porcję warzyw lub owoców dziennie. Sok 100% to owoce i warzywa w płynie. Oprócz nawadniania organizmu dostarczają mu niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Soki, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2012 roku, nie mogą być dosładzane cukrem czy syropem glukozowo-fruktozowym, zabronione jest też dodawanie do nich konserwantów i sztucznych barwników2.

Musy to produkty mniej popularne niż soki, a bardzo odżywcze i bogate m.in. w błonnik. Ich bazą są przeciery warzywne, np. marchwiowy i owocowe np. jabłkowy, a są wyprodukowane z dojrzałych, świeżych lub przechowywanych w formie przecierów i soków zagęszczonych owoców i warzyw.

Dla dzieci, które niechętnie same sięgają po warzywa i owoce soki i musy warzywne i warzywno-owocowe są dobrą alternatywą. Mają poręczną formę, bo producenci prześcigają się w sprytnych rozwiązaniach (kartoniki ze słomkami, saszetki, małe butelki), mają też lubiany przez dzieci słodki smak, a ich różnorodne warianty gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie.

soki-i-musy-moc-witamin-w-smart-formie

Zakupy robione z głową, przemyślane menu zawierające różnorodne warzywa i owoce oraz dodatek soków i musów sprawi, że nasza dieta będzie odżywcza i przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu.

1) World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002
2) DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/12/UE z dnia 19 kwietnia 2012 r. zmieniająca dyrektywę Rady 2001/112/WE odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi http://www.kups.org.pl/index/?id=218a0aefd1d1a4be65601cc6ddc1520e