Smaki lata

Świeże warzywa i owoce to bogactwo witamin i składników odżywczych. Oczywiście najpyszniejsze są latem.

a-moze-sok-lub-mus-do-tego

Mamy wtedy łatwy dostęp do dobrej jakości produktów, dlatego warto z tego korzystać. Kolejne letnie miesiące przynoszą urodzaj różnych warzyw i owoców. I tak w czerwcu możemy się cieszyć truskawkami, czereśniami, wiśniami, a z warzyw botwinką, fasolką szparagową i szparagami, zielonym groszkiem.

Lipiec smakuje jeszcze lepiej. Możemy delektować się m.in. papryką, cukinią, bobem, pomidorami, a z owoców królują wtedy agrest, porzeczki, maliny, jagody. Sierpień to prawdziwy festiwal barw i smaków: leczo z wspaniale dojrzałych pomidorów, cukinii i bakłażanów, a z owoców brzoskwinie, nektarynki, śliwki. Latem do każdego posiłku podawaj warzywa, które same w sobie mogą stanowić danie np. zupy-kremy, sałatki.

Przepis na szybki obiad dla całej rodziny? Grillowane lub przygotowane na parze warzywa z chudym mięsem np. z piersi kurczaka, świeża sałata skropiona sokiem z cytryny, a do tego ulubiony sok owocowy lub warzywny. A jeśli dzieci zgłodnieją podczas letnich zabaw, podaj im mus 100%, który dostarczy węglowodanów (czyli energii!), błonnika i witamin.

a-moze-sok-lub-mus-do-tego