Postaw na kolory w kuchni!

Na pewno już wiesz, że dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić minimum 400 g, najlepiej w pięciu porcjach1. A czy wiesz, co oznaczają kolory warzyw i owoców?

Zielone warzywa swój kolor zawdzięczają chlorofilowi. Wiele z nich jest bogatych w witaminę C, która słynie z właściwości antyoksydacyjnych2. Zajadaj się więc wraz z rodziną szpinakiem, brokułami, natką pietruszki, a na deser sałatką owocową z kiwi w roli głównej.

postaw-na-kolory-w-kuchni

Żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce to źródła beta-karotenu, czyli prowitaminy A3. Świetnie sprawdzą się w okresie letnim, bo chronią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a poza tym nadają jej ładny odcień. Tak, tak, kąpiele słoneczne i zajadanie się marchewką idą w parze! Korzystaj z soków pomarańczowych oraz marchwiowo-owocowych soków i musów.

Kolor czerwony warzyw i owoców świadczy o zawartości likopenu, który działa antystarzeniowo, pomagając na dłużej zachować młodość i urodę. Jakby tego było mało likopen ma udowodnione działanie antynowotworowe4. Pomidory w świeżej formie czy też sok pomidorowy to doskonały towarzysz.

Przygotowując posiłki dla rodziny nie zapominaj o smacznym dodatku, jakim są soki i musy. Szklanka soku 100% do śniadania albo porcja musu z powodzeniem mogą zastąpić jedną z zalecanych przez WHO porcji warzyw i owoców5!

1) World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002
2) Vitamin and mineral requirements in human nutrition : report of a joint FAO/WHO expertconsultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998 (http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42716/1/9241546123.pdf)
3) Vitamin and mineral requirements in human nutrition : report of a joint FAO/WHO expertconsultation, Bangkok, Thailand, 21–30 September 1998
4) http://www.eufic.org/article/en/show/spotlight/rid/colours-of-fruits-and-vegetables-and-health
5) World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002