5 dobrych zwyczajów w kuchni

Zewsząd słyszymy: „jesteś tym, co jesz” i nie da się ukryć – sposób odżywiania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równie ważne są zasady przygotowywania posiłków i przyzwyczajenia towarzyszące nam od lat w kuchni. Warto zaszczepić dobre nawyki żywieniowe swoim bliskim, a zwłaszcza dzieciom, które za wzór stawiają sobie rodziców. Przedstawiamy kilka zwyczajów, które już od dziś warto wprowadzić w swojej kuchni.

wiosna-postaw-na-soki-i-musy

1. Wybieraj odpowiednie sposoby przyrządzania potraw
Wciąż niewiele osób gotuje na parze lub smaży bez tłuszczu, wybierając tradycyjne metody przyrządzania potraw. Gotowanie na parze to najlepszy sposób obróbki termicznej żywności. Utrata witamin oraz cennych składników mineralnych jest przy tym sposobie gotowania najmniej dotkliwa. Dodatkowo, warzywa przygotowywane na parze mają wyjątkowe walory smakowe, zachowują też piękny kolor. Oprócz wprowadzenia dań gotowanych na parze, warto ograniczyć spożycie soli i w jej zastępstwie używać ziół i przypraw, które nadają potrawom nie tylko wspaniały aromat, ale i służą naszemu samopoczuciu1.

2. Jedz regularnie
Podstawowym założeniem właściwego odżywiania jest regularne spożywanie czterech lub pięciu posiłków dziennie, które gwarantują dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Istotne jest spożywanie pierwszego śniadania, które powinno pokryć 20-25% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię2. Do każdego z posiłków dodatkiem powinny być warzywa w różnej formie, które dostarczą niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów. Jedną z takich warzywno-owocowych form mogą być soki warzywne i warzywno-owocowe oraz musy owocowe, które są znakomitym dodatkiem do posiłków, a w przypadku wyjątkowego braku czasu mogą też go zastąpić.

3. Pamiętaj o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie
Prawidłowa dieta, bogata w owoce i warzywa w różnej formie, np. soki i musy, wspomaga dobry stan zdrowia3. Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, by codziennie spożywać minimum 400 g owoców i warzyw, podzielonych na 5 porcji, w stosunku 3/4 warzyw i 1/4 owoców24. Owoce i warzywa to element zbilansowanej diety niezależnie od wieku. WHO potwierdza, że szklanka soku owocowego lub owocowo-warzywnego (200 ml) z powodzeniem może stanowić porcję owoców lub warzyw w ciągu dnia5. Witaminy w nich zawarte pomagają zachować dobry stan organizmu i dobre samopoczucie6.

4. Dbaj o atmosferę i nie śpiesz się
Wspólny posiłek w rodzinnym gronie lub gronie przyjaciół smakuje lepiej. Jedz przy stole lub kuchennym blacie, z dala od telewizora, komputera, nie przy gazecie – jednoczesne czytanie lub oglądanie telewizji powoduje, że pochłaniamy większe porcje jedzenia. Powinno się jeść powoli, małymi kęsami – w końcu jedzenie to przyjemność, warto się nim delektować! Jeżeli Twój grafik jest bardzo napięty, jedną z 5 porcji warzyw lub owoców w ciągu dnia możesz zastąpić porcją soku lub musu, które są bez dodatku cukrów.

wiosna-postaw-na-soki-i-musy

5. Stosuj urozmaiconą dietę
Najlepszym źródłem substancji odżywczych jest zróżnicowana i zbilansowana dieta. Jedzenie wciąż tych samych produktów, po pierwsze, powoduje, że nie dostarczamy organizmowi np. niezbędnych witamin, a po drugie, popadamy w rutynę. Zwłaszcza dzieci nie lubią nudnych posiłków.
Dodając do każdego posiłku warzywa
w różnych formach: surowe, jako puree,
gotowane na parze lub w formie soku warzywnego
lub warzywno-owocowego, mamy pewność,
że będą dla nich atrakcyjne i zostaną zjedzone.

1Naukowcy zmodyfikowali zalecenia dotyczące zdrowego żywienia
2) Śniadanie podstawą edukacji i zdrowia
3) Komunikaty programu „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie” zaakceptowane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) pismem nr GIS-BŻ-UE-4232-5/JF/15/16 w dniu 15 czerwca 2015 roku, Część 1: Ogólne zalecenia dotyczące diety, nr w tabeli: 21
4) Komunikaty programu „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie” zaakceptowane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) pismem nr GIS-BŻ-UE-4232-5/JF/15/16 w dniu 15 czerwca 2015 roku, Część 1: Ogólne zalecenia dotyczące diety, nr w tabeli: 15
5) World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002