Soki i musy ze sklepowych półek – wygodne rozwiązanie dla zabieganych!

Chcesz dbać o dobrą kondycję rodziny i karmić ją najlepszymi
produktami, ale zwyczajnie nie starcza ci czasu na wyciskanie
soków ze świeżych owoców? Nie szkodzi – z pomocą
przychodzą soki w kartonach i butelkach i musy w saszetkach.

soki-i-musy-ze-sklepowych-polek–wygodne rozwiazanie-dla-zabieganych

Soki ze sklepowych półek są traktowane trochę po macoszemu, zarzuca się im sztuczność i że są naładowane konserwantami. Nie jest to prawdą! Nowoczesne technologie stosowane w produkcji soków pozwalają na wydobywanie z owoców i warzyw wszystkiego, co w nich najlepsze i najbardziej wartościowe dla naszego organizmu.

soki-i-musy-ze-sklepowych-polek–wygodne rozwiazanie-dla-zabieganych

Pierwszy etap produkcji soku to dokładne mycie warzyw i owoców. Następnie są one dokładnie przebierane, a potem rozdrabniane, tłoczone lub wyciskane. Soki klarowne dodatkowo się filtruje.

soki-i-musy-ze-sklepowych-polek–wygodne rozwiazanie-dla-zabieganych

Kolejnym etapem produkcji soku jest pasteryzacja, taka sama którą z powodzeniem przez lata stosowały nasze prababcie, babcie i mamy. Jest to naturalny sposób utrwalania soków, poprzez ich podgrzanie. Niszczone są w ten sposób bakterie i inne drobnoustroje, które mogłyby spowodować psucie się przetworów. To właśnie dzięki pasteryzacji soki na sklepowych półkach mają okres przydatności do spożycia od kilku dni, do nawet kilku tygodni, a nie jak się powszechnie uważa, z powodu chemicznych konserwantów!

A jak powstają musy? To żadna tajemnica! Musy to przeciery owocowe i warzywne, do produkcji których używa się np.: marchwi, bananów, jabłek, truskawek czy brzoskwiń. Musy są otrzymywane ze zdrowych, dojrzałych, świeżych lub przechowywanych w formie przecierów i soków zagęszczonych owoców i warzyw. Być może ktoś zapyta, skąd bierze się ta jednorodna, gęsta, pyszna konsystencja? Otóż otrzymuje się ją bezpośrednio przez rozdrobnienie i przetarcie owoców lub warzyw.
Musy produkowane są z naturalnych składników, bez dodatku cukru i konserwantów, są smaczne, dostarczają organizmowi codzienną porcję witamin, błonnika i składników mineralnych. Musy to produkt zamknięty w wygodnych i bezpiecznych saszetkach, można go zabierać ze sobą do pracy i do szkoły jako drugie śniadanie.

Wybierając musy 100% możesz mieć pewność, że nie zawierają substancji konserwujących, bo zgodnie z prawem nie wolno dodawać do nich cukru, syropu czy innych substancji słodzących. Swoją słodycz zawdzięczają tylko i wyłącznie naturalnym cukrom zawartym w owocach i warzywach. Podobnie jak soki, musy są pasteryzowane i pakowane, np. w saszetki o pojemności 100 g – idealne jako przekąska do szkoły dla Twojego dziecka.

soki-i-musy-ze-sklepowych-polek–wygodne rozwiazanie-dla-zabieganych

Już wiesz, jak produkuje się soki i musy, teraz zadbaj o pełnowartościowe śniadanie! Podawaj dzieciom do I lub II śniadania sok pomarańczowy 100%, który pokryje ich dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. A sama delektuj się smakiem soków warzywnych, np. buraczanego, który jest bogaty w składniki mineralne, takie jak potas, magnez, żelazo, kwas foliowy lub marchwiowego – już jedna jego szklanka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten, czyli prowitaminę A.