Komu w drogę, temu sok

Pakując się na wyjazd z dzieckiem czy nawet idąc na zwykły spacer, trzeba pamiętać, żeby zabrać maluchowi coś do picia. W zależności od wieku dziecka, możemy wybrać różnego rodzaju butelki i kubki. Najważniejsza jest wygoda.

Jeśli nasze dziecko jeszcze kiepsko sobie radzi z piciem z kubka, przelejmy sok do zamykanej butelki ze smoczkiem. Pamiętajmy jednak, żeby kupić osobną butelkę do soków, a osobną do mleka czy kaszki.

Drugim etapem może być kubek z rurką. Na rynku znajdziemy wiele kolorowych kubków z rurkami z systemem zamykania. To bardzo wygodne rozwiązanie. Dzieci bardzo szybko uczą się pić przez słomkę, a co ważniejsze, takie picie jest bezpieczniejsze i zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się.

plecak

Picie przez słomkę ma też inne zalety. Używanie mięśni twarzoczaszki w dużym stopniu wpływa na kształtowanie mowy dziecka1. Inaczej mówiąc, to trening mówienia!

Kolejną propozycją jest kubek-niekapek. Nasze dzieci bardzo szybko chcą stać się samodzielne. Podpatrują rodziców, chcą używać noża, widelca oraz pić z kubka. Niestety często ta samodzielność kończy się rozlaniem soku wszędzie dookoła i kolejną zmianą ubrania. Z pomocą przychodzi właśnie kubek-niekapek.

Takie kubki mają specjalnie skonstruowane ustniki z blokadą zapobiegającą wylewaniu się soku. Dzięki temu dziecko może pić, ale też i wymachiwać podczas zabawy swoim ulubionym kubeczkiem.

Większe wyzwanie mogą stanowić musy, ponieważ mają znacznie gęściejszą konsystencję i standardowa słomka może nie wystarczyć.

Na szczęście na rynku mamy do wyboru dużo musów w specjalnych opakowaniach dla dzieci. Takie opakowania mają szersze, ale bezpieczne ustniki, dzięki którym dziecko może pić nawet tak gęstą konsystencję. Dodatkowo taki mus można zakręcić, a resztę zabrać w dalszą drogę.

1) http://www.poradynazdrowie.pl/kiedy-dziecko-zaczyna-pic.html