SMART PORADY DLA MAMY

Szczęśliwe dziecko

Często słyszę od innych Mam, że „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem zwłaszcza w takich momentach, kiedy widzę moje maluchy w akcji, ubrane w peleryny przeciwdeszczowe i kalosze, podczas zabawy w kałuży, lub kiedy chcą same nalać sobie sok do kubka. Najczęściej kończy się to tym, że sok, zamiast trafić do naczynia, wylewa się na koszulkę, tworząc fantazyjne plamy…

No właśnie, jak my, Mamy, radzimy sobie z tymi plamami na koszulce?

mama

Plamy po sokach

Jak poradzić sobie z plamami po sokach? To nie jest takie trudne! Bawełniane tkaniny dobrze jest zanurzyć na 3 godziny w… zsiadłym mleku lub zwilżyć plamę sokiem z cytryny. A później pierzemy ręcznie w wodzie mydłem i płuczemy.

Plamy po owocach i warzywach

A co zrobić z plamami po marchewce? Najlepiej zamoczyć ubranie w zimnej wodzie i zaprać je szarym mydłem (aż wytworzy się piana). Mokre ubranie zostawiamy na 20-30 minut a później wrzucamy do pralki. W przypadku plam z jagód, kroki są podobne, ale dodatkowo polewamy (pocieramy) plamę sokiem z cytryny lub octem.

W przypadku plam z truskawek czy czereśni, posypujemy plamę solą i pocieramy tak długo, aż sól zrobi się czerwona. Otrzepujemy ubranie i powtarzamy czynność dopóki sól, którą wcieramy, nie będzie zmieniać koloru (cały barwnik zostanie wchłonięty). Wtedy wrzucamy ubranie, tradycyjnie, do pralki.

p.s.

Jest jeszcze jeden problem, tym razem nie związany z plamami, ale z… gumami! Co zrobić, kiedy taka guma do żucia przyklei się do ubrania dziecka? Trzeba, uwaga! – zamrozić ubrudzone ubranie w zamrażarce! Kiedy guma zamarznie na kamień, łatwiej będzie ją usunąć z ubrania.

Przy okazji… Drogie Mamy, pamiętajcie, że żucie gumy bez cukru, 20 minut po posiłku, chroni zęby przed próchnicą.