Dbasz o kuchnię – dbasz o rodzinę.

W twojej kuchni to Ty jesteś szefem, dlatego od Ciebie zależy, jak będziesz się żywić Ty i Twoja rodzina. Decyzje podejmujesz już w sklepie, wybierając pomiędzy produktami naturalnymi a wysoko przetworzonymi.

Następnie komponujesz menu dla Twoich najbliższych. Często brakuje Ci czasu, ale właśnie na ten aspekt życia trzeba zwrócić największą uwagę.

Żadne wakacje czy okazjonalne rozrywki nie wpłyną na życie Wasze i Waszych dzieci tak mocno, jak codzienna, dobrze zbilansowana dieta. O siły witalne dba się każdego dnia, a nie w wybrane dni tygodnia.

WHO alarmuje: w Europie otyłość osiąga rozmiary epidemii. W większości krajów europejskich w grupie 10 letnich dziewcząt i chłopców w ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost o 10% liczby dzieci otyłych1.

news-21m

Ruszaj się!

Wpływ na brak kondycji ma siedzący tryb życia, całe dnie spędzane przed komputerem czy telewizorem, a do tego bardzo wysoka kaloryczność posiłków. Dorośli i dzieci nie ruszają się, natomiast chętnie podjadają niekoniecznie pełnowartościowe przekąski.

Przykład płynie z kuchni

Ciężko jest wymagać od dzieci, żeby jadły owoce i warzywa oraz uprawiały sport, jeśli własnych rodziców nigdy nie widziały na rowerze. Jak możemy mówić dzieciom o dobroczynnym wpływie owoców i warzyw, jeśli naszą przekąską są chipsy czy batony? To, jakie produkty żywnościowe będą wybierały dzieci w przyszłości w dużej mierze zależy od tego, co podpatrzą w domu.
Ucz swoje dzieci dobrych nawyków żywieniowych już od wczesnego dzieciństwa. Komponuj posiłki w taki sposób, żeby w każdy posiłek były wkomponowane owoce i warzywa w różnych formach, w tym również w postaci soku lub musu.
Pamiętaj też o tym, co pakujesz dziecku do plecaka na drugie śniadanie. Do kanapki dodaj mus owocowy lub sok.
Jeśli każdego dnia Twoje dziecko znajdzie w torbie takie jedzenie, wybór wartościowych produktów w przyszłości będzie dla niego oczywisty.

Razem dla dobrej kondycji

Zaproś dzieci do wspólnego gotowania i przyrządzania posiłków. Jeśli masz w domu niejadka, tym bardziej trzeba go zachęcać do poznawania nowych smaków.
Obiad przygotowany wspólnie z rodzicem będzie dla dziecka przyjemnością, a nie trudnym obowiązkiem.
Nasz maluch chętnie usiądzie przy stole i zje wartościowy posiłek, ponieważ brał aktywny udział w jego przygotowaniu. Sam komponował smaki, układał produkty na talerzu.
Próbujcie razem różnych warzyw i owoców i pozwól dziecku mieć własne zdanie. Mały człowiek ma prawo mieć inne preferencje smakowe. Jeśli nie lubi brukselki, uszanuj to i zaproponuj spróbowanie papryki, brokuła lub kalafiora.

Na każdego znajdzie się smaczna i przede wszystkim dobroczynna dla organizmu metoda!

1) http://www.izz.waw.pl/pl/component/content/article/8-edukacja/eufic/140-nadwaga-w-dziecistwie-i-wieku-dojrzewania